EVENTS POST

Preparation of Land justification Plan for Salman Tourism Sample Area (Sibland) – Firoozkooh

CLIENT

CLIENT

CLIENT

CLIENT

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

تهیه طرح توجیهی اراضی منطقه نمونه گردشگری سلمان (سیبلند)- فیروزکوه

کارفرما: شرکت سرمایه‌گذاری گردشگری عقیق پارسیان

مکان: کیلومتر ۹۵ جاده تهران فیروزکوه، نبش روستای امین آباد، منطقه نمونه بین‌المللی سیب‌لند

سال: ۱۴۰۱-۱۴۰۰

وضعیت: در دست انجام

سایت منطقه نمونه گردشگری سلمان (سیب‌لند) با ۲۳۰ هکتار مساحت در غرب شهرستان فیروزکوه، در مرز شهرستان دماوند و در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی تهران دارد. آب و هوای مطلوب شهرستان‌های فیروزکوه و دماوند، قرارگیری آن‌ها در مسیر مواصلاتی استان‌ها همجوار (تهران، مازندران، سمنان)، وجود جاذبه‌های گردشگری و خواص معدنی چشمه‌های موجود در منطقه، زمینه را برای ورود گردشگران به این منطقه فراهم کرده است و به طورکلی ویژگی‌های بستری طبیعی موجب شده است تا شهرستان‌های فیروزکوه و دماوند به مقاصد گردشگری تبدیل شود. بستری که مجموعه سیب‌لند در آن جای گرفته از جنوب به آزادراه تهران-فیروزکوه و از شمال و شرق و غرب به دامنه‌های بکر و دست نخورده و دریاچه سد نمرود منتهی می‌شود که دارای ارزش‌های طبیعی و توان‌های بالقوه و بالفعل گردشگری و پتانسیل‌های لازم جهت برنامه‌ریزی فضایی است. گردشگران بسیاری طی سال وارد این منطقه می‌شوند که به دلیل کمبود تسهیلات کافی، بی‌توجهی به بستر طبیعی در منظر موجود، نبود عرصه عرصه تفرجی ساماندهی شده و فقدان امکانات خدماتی، بهداشتی و درمانی، اقامتی و تفریحی در محدوده آن‌ها را با مشکلاتی رو به رو کرده است، که احداث مجموعه سیب‌لند و ساماندهی عرصه‌های طبیعی پیرامون آن، تا حدی شرایط را برای حضور گردشگران تسهیل خواهد کرد.

طرح جامع این منطقه نمونه گردشگری، عملکردهای متنوع گردشگری و پشتیبان را در این سایت پیش‌بینی نموده است که برخی از آن‌ها عبارتند از: سایت ورزش‌های زمستانی و پیست اسکی، تله‌کابین (که در حال حاضر فاز ۱ آن افتتاح شده است)، دهکده سلامت، هتل درمانی ۱۰۰ اتاقی، سایت باغات سلامت و گیاهان بومی و دارویی، مجتمع فضاهای اقامتی، هتل آپارتمان، هتل ساحلی (رو به دریاچه)، مرکز خرید، ساعات اجتماعات، کافی شاپ، رستوران‌ها و.. و عملکردهای مدیریت و نگهداری مجموعه.

در حال حاضر، طرح به تایید استانداری و نهادهای استانی دیگر مانند اداره کل محیط زیست استان تهران رسیده و برنامه‌ریزی جلسات کمیته ۲ فنی شورایعالی شهرسازی و معماری ایران از سوی وزارت راه و شهرسازی در حال انجام است.

این طرح با همکاری دو دپارتمان طراحی شهری و طرح‌های شهری و منطقه‌ای مرکز مطالعات و تحقیقات شهرسازی و معماری ایران انجام شده است.

previous arrowprevious arrow
12-2-الگوی پیشنهادی دسترسی ها و شبکه معابر-min

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

Heading layer
12-1-الگوی پیشنهادی استقرار عملکردها-min
111-min
3-پوشش گیاهی-min
next arrownext arrow